
IASTM czyli Terapia Narzędziowa Tkanek Miękkich (ang. Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization) jest to forma terapii tkanek wspomagana instrumentalnie czyli za pomocą narzędzia. Terapia narzędziowa nie jest niczym nowym, jak znajdujemy w literaturze jej podwaliny sięgają już starożytności. W Polsce obecna w zoofizjoterapii od zaledwie 6 lat, bazuje na pracy z powięzią.
Aby ułatwić Państwu zrozumienie tematu wytłumaczyć należy na poczatku czym jest powięź. Powięź jest trójwymiarową, nieprzerwaną siecią gęstej tkanki łącznej, otaczające i podtrzymujące wszystkie organy, mięśnie, kości, naczynia i nerwy. Jest wsparciem strukturalnym całego ciała (determinuje kształt). Posiada niezmiernie ważną rolę, bez niej funkcjonowanie i ruch organizmu były niemożliwy.
Jak działa powięź?
1. Leczenie ran i naprawa tkanek- miofibroblasty (Gabbiani, 1998).
2. Nocycepcja- fizjologiczny proces odbierania, odczuwania i reakcji na ból (Schleip et al., 2007).
3. Propriocepcja- czucie głębokie, zmysł orientacji, ułożenie własnego ciała (Panjabi 2006).
4. Ogólna koordynacja ruchu (Fukunaga et al., 2001).
5. Stabilizacja stawowa (Gracovetsky et al., 1981).
Najważniejszymi funkcjami powięzi jest fakt, że transmituje ona siłę mięśni- odbiera napięcia mięśniowe, nadaje kształt ciału, kontroluje ruch ciała, jest organem czuciowym (ciałka Paciniego i Ruffiniego) itd.
Pracując z powięzią mamy na myśli jej manipulacje, pocieranie, masaż poprzeczny, IASTM co daje nam lokalne zwiększenie temperatury i lokalnie występujący stan zapalny, który zapoczatkowuje nam proces regeneracji tkankowej, a co za tym idzie poprawę ślizgu tkankowego i w ostateczności zmianę mobilności tkanki czyli zmniejszenie bólu i poprawę funkcji mięśnia!
Jak działą terapia narzedziowa tkanek miękkich?
- Wywołuje przede wszystkim efekt fizjoloficzny czyli stymuluje fibroblasty do uwalniania kwasu hialuronowego
- remodeluje zwłókniałą tkankę dając efekt przekrwielnny,
- stymulacja neurologiczna (mechanoreceptory)
- stymulacja metaboliczna (poprawia lokalny metabolizm)
Wskazania do pracy IASTM
- Bóle mięśni
- Tendinopatie ściegien
- Zwyrodnienia stawów
- Przykurcze tkankowe
- Przewlekłe zapalenie torebki stawowej
- Bolesność kręgosłupa
- Uwięźnięcie nerwów
- Zgrubienie powięzi
- Blizny
- Zwiększone napięcie mięśni/ powięzi
- Mięśniowo- powięziowe punkty spustowe (Triger Points)
- Ograniczony ROM (ruchomość)
Ta z pozoru mało znacząca tkanka spełnia bardzo ważną funkcję w życiu każdego ssaka. Jeżeli lekceważymy jej znaczenie, narażamy nasze psy na ból, ryzyko kontuzji podczas uprawiania sportu czy po prostu na sztywność stawów i mięśni powodującą dyskomfort w codziennym życiu. Dlaczego?
Układ ruchu, jak każda maszyna, wymaga regularnego i odpowiedniego „naoliwiania”. Tylko kiedy mięśnie oraz stawy są zdrowe, elastyczne i sprężyste, a układ krążenia działa prawidłowo, zapewniając odpowiednie dotlenienie i nawodnienie układu mięśniowego, pies jest w stanie z łatwością wykonywać ruch w pełnym zakresie i w każdym kierunku. Mobilność i sprężystość w bardzo wysokim stopniu uzależniona jest od jakości działania powięzi i stopnia jej nawodnienia.
Umów się do mnie na zabiegi terapii manualnej.
📅 Umów się na wizytę – zadbaj o komfort swojego zwierzaka
Każde zwierzę to osobna historia. W Goldenmajko Zdrowe Łapy nie pracujemy schematami – tworzymy indywidualne plany terapii, dopasowane do stanu zdrowia, temperamentu i możliwości Twojego pupila.
Zapraszamy opiekunów psów i kotów w każdym wieku – od szczeniąt po seniorów. Niezależnie, czy Twój zwierzak wraca do zdrowia po operacji, ma przewlekły problem ruchowy, czy po prostu potrzebuje wsparcia i dotyku – jesteśmy tu, by pomóc.
📞 Zadzwoń: 888343269
📧 Napisz: goldenmajko@poczta.onet.pl
🌐 Znajdź nas online: FB: goldenmajko IG: goldenmajko
Goldenmajko Zdrowe Łapy – bo zdrowie Twojego zwierzaka zaczyna się od troskliwego dotyku.
Dodaj komentarz